Студенти і викладачі кафедри економіки та бізнесу ХНУБА відвідують ХАРКІВСЬКИЙ музей ГОЛОКОСТУ

28 січня 2021 року студенти і викладачі кафедри економіки та бізнесу ХНУБА відвідали Харківський музей Голокосту.

У самому центрі Харкова, на вулиці Ярослава Мудрого, 28, що біля станції метро «Пушкінська», розташувалася непримітна триповерхова будівля. Біля під’їзду скромна вивіска – «Харківський музей Голокосту». Голокост, який увійшов у світову історію як катастрофічне знищення євреїв, – не місцеве поняття, воно охоплює усі ті міста і країни, де одні люди вбивали інших лише за приналежність до єврейського народу.

Чи має відношення до Голокосту сам Харків – визнаний промисловий, науковий і культурний центр сходу України, місто, яке у 1941-му році здали німецько-фашистським військам і тому, незважаючи на героїчні зусилля з його звільнення у 1943-му, так і не отримало звання міста-героя?

Виявляється, Харків, точніше, Дробицький Яр на його околиці, має пряме відношення до Голокосту. Саме тут у грудні 1941 року окупанти розстріляли майже все єврейське населення міста.

Але краще про це розказують експонати Харківського музею Голокосту – першого такого не лише в Україні, але і на всьому пострадянському просторі.

Студенти і викладачі ознайомилися з експозицією основного залу музею – «Дробицький Яр». За склом стендів документи – від паспортів і довідок про склад сім’ї до свідоцтв про народження, смерті, реєстрації шлюбів. Тут же – фотографії з сімейних альбомів, де люди щасливі в колі сім’ї або серйозні на іспиті у виші… Поруч, в кімнаті-експозиції довоєнного побуту звичайної єврейської сім’ї, розмістилися старовинні меблі, включно з кріслом і етажеркою, що прикрашені вишитими серветками, а також предмети побуту: праски, які розігрівали гарячим вугіллям, одяг, шапочки-ярмулки, скатертини з бахромою, довоєнне піаніно, друкарські машинки початку 20 століття…

В іншому залі зібрані матеріали, присвячені внеску єврейського народу в перемогу над нацистською Німеччиною. Тут стенди зберігають оригінали воєнного часу: документи, грамоти, ордени, медалі, фотографії. Ще в одному залі представлено матеріали про єврейські професіях кінця XIX – початку XX століття. Річ у тому, що євреям не дозволялося купувати землю, і у них були свої споконвічні професії: кравців, годинникарів, ковалів, кухарів, перукарів, ювелірів.

Харківський музей Голокосту за  роки існування виріс не тільки за площею, але і за кількістю експонатів: 7 тисяч усіляких документів, фотографій, речових свідчень минулого. Якщо спочатку це був музей, який зберігає пам’ять про харківські події, то сьогодні це музей Голокосту, який розповідає про трагедію винищення євреїв не лише в Україні, але й у всіх окупованих нацистами країнах.

Музей Голокосту у м. Харкові це нагадування про всесвітню трагедію, про масове вбивство людей євреїв у всіх європейських державах.

Вшануємо пам’ять загиблих!